Blog - Zaman Doldu! Alan Adınızın Süresi Bitti

Zaman Doldu! Alan Adınızın Süresi Bitti

Zaman Doldu! Alan Adınızın Süresi Bitti

31 Ocak 2017   |   474 Görüntülenme

Zaman Doldu! Alan Adınızın Süresi Bitti

 

Web sitenizin alan adı (domain) süresini yenilemeyi unuttunuz mu hiç? Veya aktif alan adınızın süresinin ne zaman biteceğine hiç baktınız mı?

Eğer alan adınızın süresini yenilemeyi unutursanız çokça vakit kaybının yanı sıra ekstra çaba sarf etmeniz ve kesenin ağzını biraz açmanız gerekebilir. Daha önceden alan adınızı alıp uzun süredir aynı ismi kullanıyorsanız; hem mevcut kitlenizi, hem de bugüne kadar emek vererek elde ettiğiniz projeyi kaybetmek istemezsiniz, öyle değil mi?

 

Alan Adınızın Süresi Bitince Ne Olur?

Aktif bir alan adının süresi bitiminde elbette her firmanın kendi kuralları vardır. Bu nedenle çalıştığınız firmanın bu tip durumlarda nasıl bir süreç izlediğini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Bu süreçte hemen panik yapmamak için bilmeniz gereken temel şey, alan adınızın süresi dolduktan sonra harekete geçmek için hala biraz daha vaktinizin olduğudur. Süresi dolan alan adları üç aşamalı bir periyoda girerler, ilk aşama ile başlayalım.

 

Hala Vaktiniz Var!Alan adınızın süresi dolduğunda ilk olarak bir bekleme süresi başlar ve bu bekleme süresine Expired Period denir. Alan adının haklarına sahip olan kişinin tekrar alan adını tescil etmesi için tanınan süre ortalama 45 gündür.

 

Domain’ime Ne Oldu?

Ancak size verilen yenileme sürecinde de alan adınızı satın almazsanız, 5 günlük Pending(deletion) Period’a girerek alan adınızdaki tüm haklarınızı kaybedersiniz. Bu da domainin herkese açık olduğu anlamına gelir, yani sizin herhangi bir yaptırımınız kalmaz. Eğer çok revaçta bir domainden bahsediyorsak, alan adınız başkaları tarafından kısa sürede satın alınıp kullanılması an meselesidir.