Blog - Web Sayfa Hızınızın SEO‘daki Önemi

Web Sayfa Hızınızın SEO‘daki Önemi

Web Sayfa Hızınızın SEO‘daki Önemi

19 Ağustos 2017   |   338 Görüntülenme

Bir web sitesinin ortalama açılma süresi en fazla 3 sn. olmalıdır. Sayfa hızı seo için en önemli özelliktir. Site hızınız ne kadar iyi olursa Alexsa da o kadar çok düşüş sağlayarak iyi konumlara gelebilirsiniz. Bu sayede Google tarafından sevilen web siteleri olursunuz. Ziyaretçiler web sitenize girdiği zaman sayfanız geç açılırsa sıkılacak ve diğer sayfalarınıza bakmayacak ve sayfada kalma süresi azalacaktır. Bu da sektörde kötü bir imaj oluşturacak ve sıralamadan çabuk düşeceksiniz. Siteniz ne kadar hızlı ise, ziyaretçi, diğer sayfalarınızı incelemede tereddüt etmeden bakacaktır. Diğer sayfalarınıza bakarak, sayfada kalma süreside artacaktır. Böylelikle ziyaretçinin siteniz üzerinde markanızın kimliğini unutmayacak ve bilinirliğiniz artacaktır. Web site hızınızın seo da etkisi bu yüzden çok önemlidir. Alexa ve Google Analytics gibi önemli analiz araçlarında ziyaretçinin hemen çıkma oranı düşüş gösterecektir. Bu da SEO da size büyük esneklik ve indexleme sağlayacaktır. Firmanıza yaptıracağınız web tasarım işi de bu yüzden önemlidir. Sayfanın hızlı açılması ürünlerinizin daha rahat incelenmesinde fayda sağlayacaktır.

Web sitenizin hızlı açılması için, sayfa yapınızda css ve javascript kodlarının sıkıştırılması gerekir. Bu sayede web siteleriniz daha hızlı açılacaktır. Sitenizin hızlı yüklenmesinde arama botları sitenizde daha rahat gezecek ve sayfalarınızı çok hızlı indexlemesini sağlayacaktır. Web sitenizin hızlı açılması için resimlerinizinde çok iyi optimize edilmesi gerekir. Resim boyutları ne kadar çok yüksek olursa, sayfa hızınınız da buna göre düşecektir. Böylelikle hem ziyaretçi bazlı hem de seo da düşüş yaşayacaksınız. Resim boyutlarının düşürülerek yapılandırılması sitenizin hızlı açılmasında en önemli faktördür.

Web sitenizin içeriğindeki görsellik arttıkça sayfa boyutuda artmaktadır. Resimlerinizin doğru şekilde optimize edilerek, dosya boyutlarını küçültmelisiniz. Google ziyaretçilerinin istediği anlaşılır web sayfası ve hızdır. Google’nin çıkarttığı webmaster araçlarının da amacı budur. Web site sahipleri sitesinin hızını, ziyaretçinin sayfada durma oranını analiz edip, doğru yöntemlerle düzeltilmesidir. Hosting kullanımlarında LiteSpeed olmayan özelliklerde web siteniz aşırı yüklenme sonucu çok yavaşlayacaktır. Bu yüzden de hosting hizmeti aldığınız firmaya da çok dikkat edilmesi gerekir. Hosting hizmeti alırken sunucunun LiteSpeed özelliği olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bu özellik ile siteleriniz daha hızlı açılacaktır.