Blog - Veri Madenciliği (Data Mining) Nedir?

Veri Madenciliği (Data Mining) Nedir?

Veri Madenciliği (Data Mining) Nedir?

25 Ocak 2017   |   720 Görüntülenme

 

Veri Madenciliği (Data Mining) Nedir?

Öncelikle Veri Ambarı

Veri madenciliğini tam anlamıyla kavrayabilmek için veri ambarı teriminin ne olduğunu anlamak gerekiyor. Veri ambarı ilişkili verilerin tutulduğu ve gerektiğinde analizlerin yapılabilidiği büyük veritabanıdır. Veri ambarları sağlıktan cografyaya, işletmelerin pazarlama bölümünden üretime, tahmin yapmada, sonuçlar çıkarmada ve benzeri birçok alanda kullanılan bir yapıdır. Maliyeti fazla olsa da getirisi oldukça yüksek olan bir adımdır.

Nedir Bu Veri Madenciliği ?

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişmesi sonucu gün geçtikçe daha çok büyüyen veri ambarı oluştu. Veri madenciliğide tam olarak bu verilerden anlam çıkarmayı hedefleyen bir dal ve günümüzde hızla önem kazanan bir konu. İstatistik, analiz gibi konularda oldukça önemli bir yeri var.

Neden Bu Kadar Önemli ?

Bilginin güç olduğu bir dönemde yaşıyoruz fakat bilgiyi elde etmek verileri inceleyip analiz etmekten geçer bu yüzden önemli bir konu. Özellikle şirketler nasıl kâr amaçlı bir yol izleyeceklerini bu tür verilerden analiz yaparak çıkarır, çıkarmalı da yeni teknolojiye ayak uydurmaları gerekiyor.

Kullanılan Genel Alanlar

Veri madenciliği'ni sadece şu alanlarda kullanılıyor demek yanlış olur. Bir websitesinden tutun bir şirktin piyasa araştırmasına kadar her türlü alanda kullanılabilir örnek vermek gerekirse bankaların hareketlerimizi izleyerek kişiliğimiz hakkında analiz çıkarması veya medya takip merkezlerinin herhangi bir konu hakkında veri analizi yapması gibi bir çok dalda kullanılıyor.

Veri Madenciliği Programları Nelerdir ?

  • Weka
  • IBM SPSS