Blog - Süresi Bitmiş Domain Nasıl Kurtarılır?

Süresi Bitmiş Domain Nasıl Kurtarılır?

Süresi Bitmiş Domain Nasıl Kurtarılır?

20 Kasım 2017   |   289 Görüntülenme

Süresi Bitmiş Domain Nasıl Kurtarılır?

Süresi biten bir domain, 30 günlük “redemption”(Kurtarma Periyodu) sürecine girmektedir. Bu süreç içerisinde, alan adının süresi uzatılabilir ancak; bu işlem için geç yenileme bedeli ödenmesi gerekebilir. 30 günlük süreç dolduktan sonra, domain 5 günlük “pending delete period”(silinme periyodu) sürecine girer. Bu süreçte ise, alan adı üzerinde, herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Backorder işlemi, bu noktada devreye girmektedir. 15 günlük süreç içerisinde, domain backorder yapan kişi, sürecin sona ermesinden sonra alan adının sahibi olabilir.

 

Backorder Nedir?

Süresi biten domainler, backorder hizmeti ile kurtarılabilmektedir. Backorder, süresi biten alan adlarının otomatik olarak takip edilmesi ve silinmesi durumunda kayıt edilmesini sağlar. Ön sipariş olarak da adlandırılan backorder hizmeti, silinmeyi bekleyen alan adlarının yeniden kayda müsait olacakları anı takip eder ve tüm diğer taleplerden önce, kayıt işlemini hızlandırır.

Backorder hizmetini kullanmak için güçlü domain register firmaları ile iletişimde olmanız önemlidir. Bu işlemi sizin yerinize gerçekleştirebiliriz.

Backorder siparişleri sadece silinme kuyruğundaki (Pending Delete Period)  alan adları için alınan özel bir sipariştir. Backorder siparişi alındıktan sonra, istek alan adı kayıt firmasına iletilir ve alan adının silinme tarihinde bu servis alan adını herkesten önce kayıt etmek için deneme yapar.Kaynak : https://blog.natro.com/suresi-biten-domainler-nasil-alinir