Blog - Site Alan Adları ve Güvenlik

Site Alan Adları ve Güvenlik

Site Alan Adları ve Güvenlik

19 Ocak 2017   |   472 Görüntülenme

Site Alan Adları ve Güvenlik

Sitelerin web tasarım süreci bittikten sonra artık devasa online dünyanın içine girmektedir. Bu sürecin geçiş aralığında ise sitenize bir alan adı almak durumundasınız. Alan adları sitenizin ıp adresinin karmaşık yapısını ortadan kaldırarak bir isim vermeniz mümkün oluyor. Yani bir siteye girmek için o sitenin ıp adresini değil de o ıp adresine ait ismi tarayıcınızda aratarak bulabiliyorsunuz. Alan adlarının olmaması durumunda telefon rehberleri olduğu gibi ıp rehberleri olacaktı. Bir siteye girmek için onun ıp adresine ihtiyaç duyulacaktır. Alan adları yıllık olarak kiralanarak kullanılabilir ve bu süreç içinde boş olan alan adları ödemesini yapan herkes tarafından kullanılabiliyor.

Sitenizin web tasarımı yapılırken gerekli tasarım ve performans özelliklerinin iyi olmasından sonra önemli olan bir diğer unsur güvenlikdir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise bu alanda yapılan ve özellikle kullanıcıları ilgilendiren dolandırıcılıklardır. Bu dolandırıcılıklar ile kişisel çıkar ve amaçlar doğrultusunda banka hesaplarına ulaşma gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Buda alan adları ile ilgili olabiliyor. Örneğin bunu bir örnekle anlatacak olursak garanti.com sitesini ele alalım. Garanti bankasının sitesinin birebir aynısı dizayn edilerek bunun yanında siteye ait işlevlerde aynı şekilde yapılabiliyor. Bu sürecin içinde de garanti bankasının adına çok yakın bir ad alınıyor.

Bazı firmalar ise bu alanda kullanıcıları korumaktadır. Bu site benim siteme benzeyerek dolandırıcılık yapıyor gibi hakla öne sürerek sitelerin kapanmasını talep ediyor. Bunun için yakın alan adlarını hepsini almaya çalışıyor ki kullanıcı herhangi bir yanlışlık durumunda zarar görmesin. Kullanıcılarında maddi ve manevi zarar görmemeleri açısından bilinçli olmaları gerekmektedir.