Blog - Microsoft, Siber güvenliğe 1 Milyar Dolar Harcıyor

Microsoft, Siber güvenliğe 1 Milyar Dolar Harcıyor

Microsoft, Siber güvenliğe 1 Milyar Dolar Harcıyor

17 Haziran 2017   |   358 Görüntülenme

Microsoft, Siber güvenliğe 1 Milyar Dolar Harcıyor

Microsoft son çeyreği oldukça iyi geçirdi. Office uygulamaları ve bulut sistemleri üzerinden oldukça iyi kazanç sağlayan şirket, Azure platformuna yatırımlarını sürdürmekte. Azure’un popülaritesinin artmasıyla birlikte şirket siber güvenliğe deodaklanmak durumunda kalıyor. Zira en büyük öncelik verilerin güvenliğinde.

 

Güvenliğe Epey Para Harcandı.

        Microsoft’un güvenlikten sorumlu başkanı Bharat Shah’ın Reuters’a verdiği röportaja göre şirket, yılda 1 milyar doları siber güvenliğe yatırıyor. Bu para siber güvenlik araştırmalarına ve geliştirmelerine harcanıyor. Bu harcamaların artacağını belirten Bharat Shah, bulut teknolojisinin gittikçe yaygınlaştığını, bu tarz hizmetleri daha çok insanın kullandığını ve bu sebepten ötürü güvenliğin arttırılması gerektiğini vurguladı.

        Microsoft’un son araştırmalarına baktığımızda da son üç yıl içerisinde siber saldırıların haftada 20 binden 700 bine kadar yükseldiğini görüyoruz. Bu denli yüksek bir artışa karşı önlemini almak isteyen şirket, siber güvenlik yatırımlarını arttırıyor ve Windows Defender Advanced Threat Protection gibi sistemler geliştiriyor.

 

Yeniliklere Odanlanmalı

        Açıklanan bir milyar dolarlık paranın içerisinde yatırımların veya diğer şirketlere yapılan destek fonlarının yer almadığı belirtildi. Yazılım devi geçtiğimiz hafta, Illusive Networks’e açıklanmayan bir miktarda yatırım yapmıştı. Bu yatırım ile siber saldırıların analizinin ve alınacak önlemlerin geliştirilmesi hedefleniyor.

        Bharat Shah eski normal şifre sistemlerini de geliştirmek istediklerini vurguladı. Microsoft’un Windows Hellouygulamasındaki gibi biyometrik şifrelerin kullanılması gerektiğine dikkat çekiliyor.

 

Kaynak : http://www.teknolojibulteni.tv/microsoft-siber-guvenlige-yilda-1-milyar-dolar-harciyor.html