Blog - Microsoft, Mac‘le Arasındaki Rekabeti Büyütecek

Microsoft, Mac‘le Arasındaki Rekabeti Büyütecek

Microsoft, Mac‘le Arasındaki Rekabeti Büyütecek

08 Şubat 2017   |   467 Görüntülenme

Microsoft, Mac‘le Arasındaki Rekabeti Büyütecek

SON ZAMANLARDA MİCROSOFT VİZYONU, PAZARDA BİRAZ PUSLU BİR HAL ALMAYA BAŞLADI. WİNDOWS BİRÇOK FARKLI CİHAZDA YÜKLÜ VE MARKALAR BUNU İSTEDİKLERİ GİBİ KULLANABİLİYOR.

Microsoft ne kadar büyük bir teknoloji firması olursa olsun pazardaki vizyonu ile hep soru işaretleri bırakıyor. Windows cihazlar, geleneksel olarak farklı şekil ve boyutlara sahipler. Üreticilerde Windows yüklü bilgisayarları genelde kendi istedikleri gibi yapıyorlar.

 

ÜRETİCİLERİ İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR

Windows yüklü cihazlar orijinal ürün üreticileri tarafından üretilmekte. Microsoft da kalitesini ve pazardaki vizyonunu arttırmak için orijinal ürün üreticilerini kendi hedeflerine uygun cihazlar üretmek için ikna etmeye çalışıyor.

Teknoloji devi, Çin’de yapılan son bir konferansta çok nadir uyguladığı bir şey yaptı. Üreticilere, Windows 10 yüklü cihazlarda başarılı olmak istiyorlarsa yapmaları gereken oldukça sıkı kriterlerden bahsetti.

 

MİCROSOFT NE İSTİYOR?

ZDNet, Microsoft’un üreticilere ve tasarımcılara izlettiği ve çok özel bazı yönergelerin listelendiği şirket videosunu yayımladı. Peki, Microsoft ne istiyor? Şirket bunu maddeler halinde detaylı bir şekilde sıraladı. İşte o maddeler:

1 – İyi Dizayn: Firma, ekran çözünürlüğünü en az 1080p istiyor. Aynı zamanda IPS ekran teknolojisi veya daha iyi ekran teknolojilerini, Windows 10’a tam olarak entegre edilmiş, gezinme özelliğinin tam olarak kullanılabileceği hassas dokunmatik yüzeylere sahip klavye ve dokunmatik yüzey, yeni menteşeye sahip tasarımlar ve çerçevesiz ekran gibi özellikler da isteniyor.

2 – Yeni Deneyimler: Yüz tanıması, parmak izi tanıması ve Cartona, dokunmatik ekranlarla kalemlerle uyumluluk istiyor.

3 – Daha İyi Performans: Aslında bu biraz belirsiz fakat Microsoft, 10 saat pil ömrü, daha büyük ve hızlı başlangıç, yüksek görüntü kalitesi ve uygulama yönetimi gibi özelliklerin bulunmasını istiyor.

Yönergelerle firma, üreticilerin gelecek nesil Windows cihazlarını üretebilmesine katkı sağlıyor. Bu şekilde aslında Apple’ın sistemine ayak uydurmaya çalıştığını da söyleyebiliriz.

Apple en son kazanç raporunda etkileyici Mac satış rakamlarını da bildirmişti. Eğer firma bu planlarını gerçekleştirirse gelecek yıl Apple ile bilgisayar satışı rekabetinde kendisine yeni bir alan yaratabilir.