Blog - Macos‘un Saklı Kalmış 10 Özelliği

Macos‘un Saklı Kalmış 10 Özelliği

Macos‘un Saklı Kalmış 10 Özelliği

08 Şubat 2017   |   465 Görüntülenme

Macos‘un Saklı Kalmış 10 Özelliği

MACOS KULLANANLARIN YA DA KULLANMAK İSTEYENLERİN İLGİSİNİ ÇEKEBİLECEK 10 GİZLİ YA DA KOLAY FARK EDİLMEYEN ÖZELLİĞİ, SİZLER İÇİN LİSTELEDİK.

Başlamadan hemen belirtelim: Apple tarafında yapılan güncellemeler ücretsiz ve herkes tarafından indirilebilir olduğu için bu liste, MacOS Sierra baz alınarak oluşturulmuştur.

1) OTOMATİK KLAVYE DİLİ DEĞİŞİMİ

Farklı dillerde yazı yazanlar için en büyük sorun, istenilen dile hızlıca geçiş yapılamamasıdır. Windows tarafında bu dil değişimi, Win+Boşluk kombinasyonu ile gerçekleştirilir. Fakat istenilen dile birkaç tıklamayla ulaşabilme ihtimali olduğu için (2’den fazla yazı dilini kullananlardan bahsediyoruz), bu işlem zaman kaybı yaratır.

MacOS’da bir dili değiştirirseniz o değişiklik, masaüstünüzde kullanılan uygulamada geçerli olur. Yani siz başka bir internet sekmesine ya da uygulamaya geçiş yaptığınız zaman, o kısım için kullandığınız yazı dili aktif olur. Tabi bu durum, yazı dilini değiştirdiğiniz uygulamayı kapatana kadar geçerli. Kapattıktan sonra seçilen ilk dile geri döner. Fakat bu özellik, sadece 2 farklı dil arasındaki geçişlerde çalışıyor.

 

2) SÖZLÜK

Bir yazı okuyorsunuz ve kelimenin ne olduğunu anlayamadınız. Yapmanız gereken tek şey o kelimeyi seçip, farenize iki parmağınızla dokunmanız (sağ tık). Açılan kısımdaki ilk seçeneğe basarsanız, küçük bir pencere içerisinde, seçtiğiniz kelimenin anlamını ve o kelime ile ilgili diğer bilgileri görebilirsiniz.

 

3) KELİME UYARISI

Hızlı yazanlar iyi bileceklerdir ki, bazen yazım hatası yapılabiliyor. Fakat MacOS’un bunun için güzel bir çözümü var. Yazı yazarken hata yaparsanız, işletim sistemi bunu algılayıp klasik hata uyarısını verir. Buradaki ilgi çekici kısım ise ilk maddemizdeki dil sürekliliğini takip ederek hataları belirtmesi. Yani siz bir uygulama / sekme için farklı bir dil seçtiğiniz zaman, istediğiniz sıklıkta uygulamalar arasında geçiş yapın, takip mekanizması takılmadan seçilen dilde yapılan hataları gösterir.

 

4) SİRİ’YE VERİLEBİLECEK KOMUTLAR

Çalışırken bilgisayarda bir şey lazım olduğu zaman, işimizi bölüp istenilen şeye ulaşmak için zaman kaybedebiliyoruz. Bu zaman kaybını engellemek için Siri’yi kullanabilirsiniz. Fakat Siri’nin tek marifeti zaman kazandırması değil. Bazı sistemsel komutları Siri üzerinden de vermeniz mümkün. Mesela bilgisayarınızı uyku moduna alabilir, Wifi’yi açıp kapayabilirsiniz.

 

5) UNUTTUĞUNUZ MAİLLERİ GÖRÜN

Bazen bir maili okuyup, diğer maili okumadığınız zaman, okunmayan mailin çok fazla aşağıya gittiğine şahit olmuşsunuzdur. Fakat, resimdeki yere yapacağınız tek tıklama ile tüm okunmamış maillerinizi kontrol edebilirsiniz.

 

6) EMOJİ KOLAYLIĞI

Emoji kullanmayı seviyorsanız, bu özelliğe bayılacaksınız. Sadece ctrl+⌘+boşluk komutunu uygulayarak, istediğiniz duruma uygun emojiyi kolaylıkla seçebilirsiniz.

 

7) SES İLE YAZI YAZIN

Bu özelliğe ulaşmanız için – eğer başka bir tuş atamadıysanız – Fn tuşuna iki kere basmanız gerekiyor. Sonra istediğiniz gibi not alabilirsiniz. Tabi bu arada hatırlatmamızda fayda var; kullanacağınız dil paketini önceden indirmeniz gerekiyor.

 

8) KESTİRME CÜMLELER OLUŞTURUN

Bazen cevap vermekte üşeniyorsanız, daha önceden ayarlayacağınız kısa yollar ile hızlıca cevap vermeniz mümkün. Resimdeki ayarlara ulaşmanız için Sistem tercihleri > Klavye > Text adımlarını takip etmeniz yeterli.

 

9) YAZIYI MASAÜSTÜNE SÜRÜKLEYEREK KAYDEDİN

Bir yazıyı kaydetmek istiyorsanız kullanacağınız en basit yöntem, yazının istediğiniz bir kısmını seçip masaüstüne taşımak. Otomatik bir yazı dosyası oluşturulur ve bu sayede istediğiniz yazıyı saklamış olursunuz.

 

10) AKILLI OTURUM AÇMA

Eğer bir Apple Watch’a sahipseniz, Mac’inizin yanına yaklaştığınızda parola otomatik şekilde açılır. Bunu, günümüz arabalarında bulunan akıllı anahtarlara benzetebilirsiniz. O kadar büyük bir özellik değil, fakat havalı olduğu kesin.