Blog - LİNUX Kullanmak için 10 Neden

LİNUX Kullanmak için 10 Neden

LİNUX Kullanmak için 10 Neden

12 Nisan 2017   |   434 Görüntülenme

LİNUX Kullanmak için 10 Neden

 

TAMAMEN ÜCRETSİZ KULLANABİLİRSİNİZ

         Birkaç ticari amaçlı dağıtım dışındaki bütün dağıtımlar yüzde yüz ücretsiz olarak sunuluyor ve herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Yeni bir bilgisayar alacağınız zaman FreeDos sistemlere yönelebilir ve bu sayede yüksek maliyetli işletim sistemlerine para ödemeyerek tasarruf yapabilirsiniz. Tabi bu tasarruf, yakın gelecekte iyi bir donanım için kullanılabilir.

 

KURULUMU ÇOK KOLAY VE KISA SÜRÜYOR

         Gelişen teknolojiyle beraber artık işletim sistemlerinin kurulumları dakikalar içerisinde gerçekleşebiliyor ve oldukça kolay bir şekilde özelleştirmeler yapılabiliyor. 20 dakikada sonlandırabileceğiniz bir kurulumun ardından sistemin, hard disk üzerinde kapladığı alanın ne kadar az olduğunu görünce şaşıracaksınız. Hatta kurulumdan önce bir ön gösterimden yararlanabilir, ne tür bir dağıtımla karşı karşıya olduğunuzu hakkında fikir edinebilirsiniz. Ayrıca kısa bir iş için Linux kullanacaksanız da bu özellikten faydalanıp kurulumu es geçebilirsiniz.

 

AÇIK KAYNAK KODUN NİMETLERİNE SAHİP

         İşletim sisteminin sadece tüketicisi olmakla kalmayıp geliştirici kısmında da yer almanız mümkün. Açık kaynak kodusayesinde siz de geliştirme sürecine katılabilir ve işin arka planını görebilirsiniz. Ayrıca açık kaynak kodunun kullanımı beraberinde birçok güvenlik önlemini de getirmektedir.

 

STANDART ARAYÜZLERİ GERİDE BIRAKIN

        Windows 10 ve MacOS gibi işletim sistemleri sizi genel olarak tek tip arayüze mahrum bırakır. Farklı uygulamalar aracılığıyla özelleştirmeler yapabilmeniz mümkün fakat bu iş sizi yormaya ve çok zaman almaya başlayabilir. Ayrıca istediğiniz tasarımı da bulamayabilirsiniz. Öte yandan Linux dağıtımları, birbirinden farklı arayüzler ile karşınıza çıkıyor. Ayrıca bazı geliştiriciler özelleştirme üzerinde binlerce saat kafa yorup ortaya güzel işler çıkarmayı başarmış.

 

BİLGİSAYARIN NASIL ÇALIŞTIĞINI ÖĞRENİN

        Windows kullanıcılarının alıştığı dosya sistemi Linux’ta bulunmuyor. C klasörüne erişemezseniz şaşırmayın. Zira buna gerek yok ve her şey farklı bir düzende ilerliyor. İlk başta oldukça farklı, karmaşık gelse de alışma süresi oldukça kısa olacaktır. Yeni düzene alıştığınızda bilgisayarınızın arka planda nelerle uğraştığını daha iyi görebilir ve işlemlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Uygulama yüklemek için bile farklı işlemler yapmanız gerekecek ve bu size bilgisayar hakkında birkaç bilgi kazandıracaktır.

 

YAZILIM BİLGİNİZİ GELİŞTİRİR

         Aslında modern dağıtımlar artık komut satırını hiç açmanıza gerek kalmadan bütün işlemleri halletmenize yardımcı oluyor. Fakat komut satırıyla içli dışlı olursanız, bu deneyimler sizin yazılım yeteneklerinizi de geliştirecektir. Ayrıca siber güvenlikle ilgili özel dağıtımlardan birine sahip olarak yazılım bilginizi genişletebilir ve farklı alanlara yönelerek işin temeline girebilirsiniz. Terminal üzerinden kodlarınızı yazıp çalıştırabilmeniz de mümkün.

 

OYUN OYNAMAK ARTIK DERT DEĞİL

       Linux özellikle birçok oyunun desteğine sahip olmamasıyla eleştiri yağmuru altında kalıyor ve en büyük hayranların bile farklı bir işletim sistemini yedekte bekletip oyunlar için kullandığı oluyordu. Artık bu devrin geride kaldığını ve birçok büyük şirketin Linux için destek verdiğini söyleyebiliriz. Destek konusunda geride kalanlar için ise PlayOnLinux gibi birçok uygulama mevcut. Bu tür uygulamalar sayesinde Linux üzerinden oyunlarınızı oynayabilirsiniz. Hatta optimize edilmiş oyunların çoğunda daha kaliteli bir performans elde edildiğini görüyoruz. Çünkü bu tür oyunlar, sistemi çok daha az yoruyor.

 

GİZLİLİĞİNİZE ÖNEM VERİN

        Günümüzde verilerin para anlamına geldiğini artık iyice öğrenmemiz ve “benim bilgilerimle ne yapacaklar sanki?” düşüncesinden olabildiğince hızlı şekilde kurtulmamız gerekiyor. Özellikle Windows 10 kullanıcı sözleşmesinde açıkça belirtildiği üzere, verilerin toplanıldığı bir dönemde yaşıyoruz ve bu bir bakıma rahatsız edici. Bu veriler sayesinde şirketler sizlere reklamlar sunuyor ve bunlar üzerinden akıl almaz paralar kazanabiliyorlar. Buna en iyi örnek olarak WhatsApp ve Cortana’yı verebiliriz. WhatsApp verilerimiz üzerinden para kazanıyor. Aynı şekilde Cortana sizden veri toplayarak konuşma tarzınızı benimsiyor ve kendini geliştiriyor. 20 yıl önce bu teknolojiyi size ücretsiz olarak sunacağız desek inanır mıydınız?

 

ESKİ BİLGİSAYARINIZI CANLANDIRIN

       İşletim sistemlerinin gelişimi ve eski donanımlara yapılan yazılım güncellemelerinin eksik olması eski bilgisayarınızı zorlayabilir. Linux ise bu durumu ortadan kaldırıyor. Çünkü donanıma yaptığı işlem yükü son derece az ve bu sayede çok daha yüksek performans sağlıyor. Artık çalışmaz durumda olduğunu düşündüğünüz bilgisayarınızı bile canlandırabilir, en azından basit işleriniz için kullanılabilir duruma getirebilirsiniz.

 

BİRÇOK UYGULAMAYA ÜCRETSİZ ERİŞEBİLİRSİNİZ

       Linux’un belki de en önemli özelliği açık kaynak kodlu birçok ücretsiz uygulamaya erişim sağlaması. Bunlar arasında yer alan bazı uygulamaların piyasada yer alan versiyonları yüzlerce dolara satılıyor. Eğer bu ücretleri ödemek istemiyorsanız açık kaynak kodlu alternatiflerine yönelebilir, aynı işi yapabilir ya da belki de çok daha fazlasına erişebilirsiniz. Bu konuda video düzenleme uygulamaları, piyasadaki satış fiyatlarının yüksekliğinden dolayı ön plana çıkıyor

 

Kaynak : http://www.teknolojibulteni.tv/linux-kullanmak-icin-10.html