Blog - Hedef Kitlenize Uygun Web Tasarım İncelikleri

Hedef Kitlenize Uygun Web Tasarım İncelikleri

Hedef Kitlenize Uygun Web Tasarım İncelikleri

09 Mayıs 2017   |   461 Görüntülenme

Hedef Kitleye Uygun Web Tasarım İncelikleri

Yazımıza başlamadan öncelikle web tasarım tam olarak nedir bunu bi kavrayalım.

Web Tasarım Nedir?

Herhangi bir kurumun kurumsal kimliğinin yansıtılması ve tanıtım faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacı ile ulusal ve uluslararası ağ ortamında yayınlanan online sistemlere web sitesi ve bu sitelerin oluşturulma sürecine Web Tasarımı denir.

Metin, video, ses kaydı veya fotoğraf gibi tüm işitsel ve görsel araçları kullanarak oluşturulan parçalar web sayfalarını, aynı sistem altındaki bütün web sayfalarının bir araya gelmesi ile oluşan bütün de internet sitesini oluşturur.

Amaca Uygun Web Tasarım?

Bir Web sitesinin öncelikli hedefi amaca uygunluktur. Nasıl yani amaca uygunluk?
Size şu şekilde özetleyelim, bir emlak firması olduğunuzu düşünün, Web siteniz nasıl olmalı ya da nasıl olmamalı? Web siteniz amacına uygun şekilde ilanların, ilan resimlerinin ve ilan detaylarının bulunduğu bir web sitesi olması gerekli ve size rahatlıkla ulaşabilecekleri bir iletişim bölümü olmalı tüm bunlar ile beraber siteniz sabit ve hakim renkler ile barındırılmalı. Şahsi fikrim bir web sitesinde en fazla dört farklı renk barındırılmalı ve en önemlisi konuya uygun renkler seçilmeli mesela bir doğa fotoğrafçıysanız yeşil ve mavi renkleri sizin için kaçınılmaz renkler iken bir e-ticaret siteniz var ise kırmızı ve yeşil renkleri sizin için ideal olacaktır. Toparlamak gerekirse bir emlak siteniz var ise siyah bir zemin rengi veya kırmızı renkleri kullanmanız sizin için bir dezavantaj olacaktır. 
Web Sitesinin Karşılama Ekranı Nasıl Olmalı?

Web sitesinin tabiri caiz ise en can alıcı noktası giriş sayfasıdır. Şöyle ki kullanıcılar bir Web sitesine girdiğinde aradığı şeyler ile ilgili kısa ipçlarına ulaşmalı ve merak ettiklerine en kısa yoldan ulaşmalıdır. Bunun haricinde bir web sitesinin anasayfası firmanın faaliyetlerinin bir özeti olmalı ve en üstten aşağı indikçe kısa kısa bilgiler yer almalı. Menü kısmının altında firma ile ilgili veya kampanyaların bulunduğu bir slider olabilir. Ardından hedefe uygun bir şekilde rezervasyon veya anlık iletişim bölümü olabilir kısa bir yazı veya bir video da tercih edilebilir. En önemli konu, iş sektörü ne ise o sektöre ait benzersiz ve özgün bir tasarımın uygulanması. Tabi bu tasarımlar oluşturulurken sektörde bulunan farklı örnekler ele alınıp daha efektif bir çalışma hedeflenmeli ve sektöre öncülük edebilecek işlevsel bir ürün ortaya konulmalı. Kısacası Web Tasarım hayal gücünüz ile sınırlıdır. Size de hayal ettiğiniz gibi bir Web Sitesi lazımsa bize İletişim Sayfasından ulaşabilir online teklif isteyebilirsiniz.