Blog - Google Kriterleri

Google Kriterleri

Google Kriterleri

12 Ağustos 2017   |   365 Görüntülenme

Google Kriterleri


Google’ın arama motoru için kullandığı algoritmalar hiç bir şekilde açıklanmayan formül ve kombinasyonlardan oluşmaktadır. Siz herhangi bir arama yaptığınızda sayısı 200’ü geçen irili ufaklı algoritma aynı anda çalışır ve çok kısa sürede aramanıza uygun yanıtlar verir. Peki hangi sıralama kriterleri Google açısından en öncelikli olduğunu sorarsanız  23 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen söyleşiye göre, Andrey Lipattsev ( Google Arama Kalitesi Stratejisti ), arama sonuç sıralamalarını belirlerken en önemli 3 sıralama kriterini açıkladı. Andrey Lipattsev, bu üç sıralamada hangi kriterin diğerlerinden daha önemli olduğunu belirtmedi.

  1. Sitenizin / içeriğinizin RankBrain algoritmasına uyumluluğu
  2. Sitenize / sayfalarınıza aldığınız linklerin kalitesi
  3. İçeriğinizin özgünlüğü, güncelliği ve kalitesi

İçerik kalitesi ve backlink kalitesi, Web sitesinin Google aramada nasıl sıralanacağına dair  büyük bir rol oynamaktadır . Ayrıca içeriğiniz RankBrain algoritmasına uygun şekilde hazırlanmışsa, arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelebilirsiniz ve organik trafiğinizi daha kolay arttırırsınız.

İçerik ve backlink kalitesi birlikte değerlendirirseniz, Web sitenizde kaliteli içeriğe daha çok yer verirseniz, link alma ihtimaliniz o kadar yükselir. Bu nedenle içerik ve link kalitesi birbiriyle bağlantılı iki konudur. Google da bu iki faktörü çok yakından inceliyor ve bir Web sitesi'nin daha üst sıralarda yer alması için öncelikli kriter olarak kabul ediyor.

RankBrain algoritması, sorulara cevap veren bir arama motorudur. Bu yüzden sorulara cevap verebilecek şekilde hazırlanmıştır. Yani Google’da yaptığınız arama bir soru formatındaysa ve sadece insanların sorabileceği türden bir soruysa, Google bu soruya yanıt verebilen  Web sayfalarını tespit etmek için RankBrain algoritmasını kullanıyor.

Örneğin: “Albert Einstein doğum yılı” arama teriminde herhangi bir soru yok bu yüzden geleneksel arama terimlerine verilebilecek bir örnek. Ancak  “Albert Einstein kaç yılında doğdu?” şeklinde sorarsanız, arama motoruna karmaşık bir soru sormuş oluyorsunuz. Hatta daha karmaşık sorular sorabilirsiniz. RankBrain sorulara yanıt verebilmek için gelişti ve zamanla daha iyi sonuçlar verecektir.

Link profilinizi de düzenli olarak kontrol etmeniz sizin için yararlı. Vaktiyle işe yarayan pek çok link alım tekniği günümüzde maalesef  demode olmuş durumda. Google’ın bir sitenin backlink analizini yaparken almış olduğu linklerin, niteliğine önem veriyor. Bu anlamda yetersiz içerikle, özensiz şekilde ve otomatik olarak oluşturulmuş sayfalardan almış olduğunuz linklerden kurtulmalısınız. İçeriğinizle alakalı yüzlerce siteden link almak yerine Google nezdinde otorite ve kredibilite sahibi tek bir siteden link almayı, bu uğurda ciddi mesai ve emek harcamayı tercih etmenizde fayda var.

Google’ın en çok önem verdiği 3 sıralama kriterini bilmenin size kazandıracağı şey  SEO projenizin zamanlamasını ve bütçesini oluştururken bu 3 kritere aslan payını verebilirsiniz. Bu şekilde bütçenizi ve enerjinizi sağlam ve fark yaratacak işlere harcamış olursunuz.

Diğer önemli sıralama faktörleri ise,

  • HTTPS / SSL Sertifikası
  • Site yükleme hızı
  • Sosyal Medya performansı
  • Kullanıcı deneyimi
  • Mobil uyumluluk
  • Lokal SEO performansı (Özellikle işletmeler için)

 

Kaynak : http://www.nethareket.com/googlein-onem-verdigi-3-siralama-kriteri-desifre-oldu