Blog - Google Büyük Ortaklık Peşinde

Google Büyük Ortaklık Peşinde

Google Büyük Ortaklık Peşinde

18 Mayıs 2017   |   465 Görüntülenme

Google Büyük Ortaklık Peşinde

Apple'ın iMessage rakibi yeni mesajlaşma servisi RSC'yi kitlelere ulaştırmak için büyük bir ortaklık kuruyor. Bundan en fazla 10 sene öncesinde SMS son derece popüler bir iletişim aracıydı. Ancak daha sonra hücresel ağlar gelişti ve internet üzerinden mesajlaşmaya başladık. Bu durum daha çok WhatsApp’ın hayatımıza girmesiyle değişti. Çünkü sadece internet paketi satın alarak iki ihtiyacı birden görebilmek son derece avantajlı.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, asıl yükselişini bu dönemde yakaladı da denilebilir. Ancak bununla beraber SMS kullanımı tamamen bitmedi. Hiçbir yerde kullanılmıyor olsa bile, en azından operatörler kendi iletişimlerini bu aracı kullanarak sağlıyorlar. Bu durumda da öyle ya da böyle bir mesajlaşma sağlayıcısı gerekliliği doğuyor.

 

Rakip olmaya hazırlanıyor.

Hemen hemen tüm akıllı cihaz üreticilerinin kendilerine ait bir mesajlaşma uygulaması bulunuyor. Özellikle de Apple, akıllı telefon çağının başlangıcı ve SMS’den internet mesajlaşmasına geçiş sürecinde iMessage ile iyi bir kitle yakaladı. Evet, WhatsApp veya benzer mesajlaşma uygulamalarını kullanan çok fazla iOS kullanıcısı bulunuyor. Ancak hepsi için de iMessage’ın ayrı bir önemi var. Çünkü Apple, iMessage’ı daha ilk başta geliştirmeye başladığında bir SMS istemcisi olmak yerine çok daha ileriyi düşünerek hazırlamıştı. Bu yüzden iMessage’ı kullanan büyük bir kitle var. Bu uygulama sıradan bir SMS uygulaması gibi görülmüyor. Her türlü konum ve GIF gibi popüler içerikleri iMessage üzerinden paylaşmak mümkün. İşte Google’ın yeni projesi tam da bu uygulamayla rekabet etmek üzere hazırlanmakta.

 

(RCS) Nedir?

Bilindiği üzere Google’ın son yıllarda çıkarmış olduğu bir SMS istemci uygulaması bulunuyor. Bunun yanı sıra Allo ve Duo gibi popüler mesajlaşma uygulamaları da var. Bu bilgilerin ardından Google’ın projesinin bu ikisini bir araya getiren bir uygulama olabileceğini düşünebilirsiniz. Eğer bunu düşünüyorsanız yanlış bir tahminde bulunmuş da sayılmazsınız ama sadece biraz eksik tahminde bulunmuş olursunuz. Çünkü Google’ın yeni küresel projesi bundan çok daha fazlasını içeriyor.

Google’ın yeni Zengin İletişim Hizmetleri projesi kapsamında SMS aracı farklı bir noktaya taşınıyor. Şirket yeni bir mesajlaşma uygulaması geliştiriyor ve yakın zamanda yeni özellikler için bir güncelleme yayımlamayı planlıyor. Bu özellikler diğer uygulamalardan alışık olduğumuz konum ve GIF gibi günümüzün popüler içeriklerinin paylaşabilmesi gibi yenilikçi nitelikler taşıyacak.  Geliştirmeler sonrası mesajların bulut alanında depolanması gibi pek çok faydalı özellik de uygulamaya eklenmiş olacak.

Bu ortaklar; Vodafone, Orange, Deutsche Telekom, Globe, LG, Motorola, Sony, HTC, ZTE, Micromax, Nokia, Archos, BQ, Cherry Mobile, Condor, Fly, General Mobile, Lanix, LeEco, Lava, Kyocera, MyPhone, QMobile, Symphony ve Wiko. Ayrıca Google’ın kendi cihazları Pixel’lere de kısa süre sonra bu özellikler güncelleme olarak dağıtılacak.