Blog - Geleceğin Otomobilleri için bir araya geldiler

Geleceğin Otomobilleri için bir araya geldiler

Geleceğin Otomobilleri için bir araya geldiler

20 Temmuz 2017   |   378 Görüntülenme

BMW ve IBM güçlerini birleştirerek geleceğin otomobillerini tasarlayacaklar. BMW otomobil sektöründeki tecrübesini, IBM ise Watson "Yapay Zekasını" ortaya koyacak.

        BMW ve IBM ortaklığı sürüş tecrübesini geliştirmeyi, sürücüyü ve sürüşü destekleyecek sistemler üzerinde çalışmayı ve Watson yapay zekasını bu alanlara yönlendirmeyi içerecek. Akıllı otomobil teknolojisinin gelişimi sonrasında birbiriyle bağlantılı otomobiller ortaya çıkacak diyebiliriz.

 

Sektör adına büyün bir adım

            BMW, akıllı aracını dünyanın en iyi yazılımlarından biriyle hazırlamak istiyor. Geçtiğimiz aylarda BMW “Strategy Number One” isimli sürücüsüz aracı için ilk adımları atmıştı. Aracın diğer araçlarla iletişim halinde olacağı da belirtilmişti.

 

          Strategy Number One akıllı araçların geleceğine atılan ilk adım olabilir fakat Watson ile birlikte bu teknoloji, hayallerimizin ötesine taşınabilir. Birçok alanda kullanılan oldukça başarılı Watson, sizin yardımcınız olarak yan koltukta oturacak gibi de düşünebilirsiniz. Size en güvenli ve etkili sürüşü sağlamak adına düzenlemeler yapacak. Nitekim IBM’ın sahip olduğu Weather Company gibi birçok şirket de üretilecek yeni araçlar için veri sağlayacak.

 

Sürücü koltuğuna oturmaya gerek kalmayabilir.

          Lüks araç markasının dünyanın en iyi yapay zekalarından biriyle anlaşmaya varması ortaya geleceği şekillendirecek teknolojilerin çıkması demektir. Günümüzde yer alan sürücüsüz araçlar bir adım öteye taşınacak. Sadece kendi başına yol ile ilgili veri toplamak yerine diğer araçlar ile de iletişime geçerek birbiriyle koordine bir şekilde hareket eden araçlar, gelecekte kişisel araçlardaki sürücü zorunluluğunu da ortadan kaldırabilir.

 

Kaynak : http://www.teknolojibulteni.tv/bmw-ibm-ortakligi-ile-surucusuz-araclar-yolda.html