Blog - Facebook, Videolarda Reklam Gösterilmesine izin verecek

Facebook, Videolarda Reklam Gösterilmesine izin verecek

Facebook, Videolarda Reklam Gösterilmesine izin verecek

26 Şubat 2017   |   527 Görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Facebook’un video üzerine yaptığı yatırımları ve bu yatırımların karşılığında büyük bir reklam pazarına dönüştüğünü paylaşmıştık. ABD’li şirketin yeni hamlesi, Youtube gibi büyük video paylaşım platformlarına rakip olmaya yönelik.

Evet, popüler sosyal medya platformundan para kazanma konusu bundan sonra farklı bir seviyeye taşınıyor. Şu an belirli kişilerle test edilen yenilik sayesinde yayıncılar isteğe bağlı olarak reklam yayımı yapabilecekler. Uygulama ilk etapta canlı yayınlar üzerinden reklam vermek amacıyla geliştiriliyordu. Ancak şimdi gelinen noktada yüklenen videolar üzerinden de kazanç elde edilebilecek. Şirketin bu yeni uygulamasıyla, reklam gelirlerinin %55’i yayıncıya, %45’i ise Facebook’a kalacak.

Recode’a göre, platforma video yükleyen birisi, video süresi 20 saniyeyi geçerse reklam alabilir ve 2 dakika aralıklarla reklam molaları verebilir. Ayrıca 2000 takipçisi bulunan bir beğeni sayfasına veya profile sahipseniz, başlattığınız canlı yayın 300 eş zamanlı kullanıcıyı geçtiği zaman reklam yayınına başlayabilirsiniz. Bu şartları yerine getirdiğinizde reklam molaları kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Facebook’un yayıncılarla reklam geliri paylaşma kararı, yayıncıları platformunda daha fazla video yayımlamaya teşvik edecek. Sosyal ağ, geçtiğimiz sene her geçen gün 100 milyon saatten fazla videonun izlendiğini açıkladı ve bu sayı, canlı video yayınlarının daha pratik hale gelerek herkes tarafından kullanılmasıyla daha da fazla arttı.