Blog - Apple‘ın Yeni Silahı ( Swift )

Apple‘ın Yeni Silahı ( Swift )

Apple‘ın Yeni Silahı ( Swift )

14 Şubat 2017   |   499 Görüntülenme

Apple tarafından İOS ve OS X platformlarına yazılım geliştirmek için yazılan çok paradigmalı, derlenerek çalışan bir dildir. İlk olarak WWDC konferansında duyrulmuştur. Swift Apple'ın Cocoa ve Cocoa Touch geliştirme çatıları ve Objective C ile yazılmış çoğu Apple ürünüyle beraber çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Swift, iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için Apple tarafından oluşturulan yeni, güçlü ve kullanımı kolay bir programlama dili. İleri düzey geliştiricilere, son teknolojilerden yararlanan yeni nesil uygulamalar yaratmaları için ihtiyaç duydukları özgürlüğü ve yetenekleri kazandırmak için tasarlandı. Ama Swift sadece bunu yapmakla kalmıyor; diğer herkes için de yepyeni olanaklarla dolu bir dünyanın kapılarını açıyor. Daha önce hiç kod yazmamış olsanız bile, Swift’i kolayca öğrenebilir ve kullanabilirsiniz. Böylece şimdi iyi bir fikri olan herkes inanılmaz bir şeyler yaratabilir.

Geliştiriciler, Swift’i ilk kullanıma sunulduğu andan itibaren benimsediler. Pek çok şirket Swift’i kendi uygulamalarını geliştirmek için kullandı, bazıları ise Swift ile tamamen yeni uygulamalar geliştirdiler. Bu hızlı ve verimli dil, gerçek zamanlı geri bildirim sağlıyor ve mevcut Objective-C koduna sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor. Böylece geliştiriciler sadece daha güvenli ve güvenilir kodlar yazmakla kalmıyor, zamandan tasarruf edebiliyor ve dolayısıyla daha zengin uygulama deneyimleri yaratabiliyorlar. Bu programlama dili Xcode programı kullanılarak yazılabilir.