Blog - Akılda Kalıcı Bir Web Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Akılda Kalıcı Bir Web Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Akılda Kalıcı Bir Web Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli

28 Ocak 2017   |   518 Görüntülenme

Akılda Kalıcı Bir Web Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Günümüz internet siteleri için belki de en önemli olgu görsellik. Ne tür bir site olursa olsun,ister kişisel bir web sayfası olsun,ister kurumsal, bir sitenin görsellik kalitesi o siteyi benzer diğer sitelerden bir adım öne taşır.İşte tam da bu noktadaki en önemli faktör kaliteli bir web tasarımıdır. Bir internet sitesinin web tasarımı ne kadar başarılıysa,internet kullanıcıları arasında o kadar yaygın olmayı başarır.
Web tasarımı tüm siteler için çok önemli bir olaydır. Bir web sayfasının kullanıcı için tasarım açısından belki de ilk önceliği tasarımda kullanılan renklerdir. Çünkü bir web sitesinde baskın olarak kullanılan renkler bir süre sonra o sitenin düzenli kullanıcıları için o siteyi temsil eden ilk kavram olur. Tasarımlarında uyumsuz veya göze hoş gelmeyen renkler bulunduran web siteleri geri planda kalır, çünkü kullanıcılar için bu çok önemli bir olgudur.

Web tasarımı olayında bir diğer önem arz eden nokta da sitede kullanılan fontlar ve yazıların renkleri,büyüklüğü gibi olgulardır. Örneğin,bir site uzun zaman boyunca kullandığı fontları veya yazı büyüklüklerini değiştirdiğinde,bu değişim kullanıcılar tarafından hemen fark edilebilir. Bazı zamanlarda web sitelerinin yaptığı bu tarz değişiklikler kullanıcı sayısı açısından olumlu katkı sağlarken, bazı web siteleri bu konuda yaptıkları radikal değişimler kullanıcılar tarafından beğenilmez hatta o siteye mesafe koymasına bile sebep olabilir.

Web tasarımı kavramının önemli olgularından biri de sitenin kullanım kolaylığı ve sadeliğidir.Bazı siteler kullanıcılara aynı anda bir çok farklı hizmet vermek isterken çok karmaşık bir web tasarımı yaratabilir ve bu kullanıcıları olumsuz etkiler. Web sitelerinin sadeliği ve bununla beraber sadece kurulma amacına hizmet eder şekilde çalışması düzenli internet kullanıcıları açısından daha olumlu geri dönüşler alır.

Örneğin; Dünya’nın en popüler sitelerinden olan Google’ın başarısı buradan gelmektedir. Google sitesinin tasarımcıları, mümkün olduğunca sitenin sadeliğini ve basitliğini muhafaza ederek kullanıcılara rahat bir web sitesi deneyimi yaşatmaktadır.


Web tasarımı, internet dünyasının temel yapılarından biridir. Bu sebepten ötürü büyük çaplı siteler tasarımlarını hem sadelik, hem uyum hem de özgünlük üzerine inşa etmeye dikkat ederler. Zira bir internet sitesinin büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşma konusunda bu olgu çok büyük önem arz eder.