Blog - 2017’de en çok konuşulan başlıklar

2017’de en çok konuşulan  başlıklar

2017’de en çok konuşulan başlıklar

31 Aralık 2017   |   345 Görüntülenme

2017’de en çok konuşulan  başlıklar

       Geçtiğimiz son 2 yılda, sosyal medyaya en çok damga vuran olayın, Facebook’unSnapchatkullanıcılarını Instagram’a çekmesi olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen dönemlerde ise; sosyal medyadayeni teknolojik gelişmelerin yaygınlaşması ile birlikte, bir takım değişiklerin daha olması bekleniyor.

     

      1. Artırılmış Gerçekliğin Yükselişi 

Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Apple, iPhone 8 ve iPhone X’de kullanıcılara sıra dışı artırılmış gerçeklik deneyimleri kazandıran yeni bir çip var. Artırılmış gerçeklik, mobil oyunlarda ilk kez etkisini gösterse de, 2018 yılında sosyal medya platformlarının da yeni teknolojiye ayak uydurmak için bu yolu izleyeceği düşünülmekte.

 

      2. Instagram Hikayelerinin Popülerliği

Her ay 200 milyondan fazla kişi Instagram Story’s özelliğini kullanıyor ve bu rakam Snapchat’i geçmiş durumda. Üstelik, Instagram Story’s bu başarıyı 1. Yılında yakaladı. Bu doğrultuda, tahminlere göre, tüm Instagram kullanıcılarının yarısı, 2018 yılının sonuna kadar Story’s özelliğini kullanıyor olacak. Bu da, özellikle hedef kitlesi Instagram kullanıcıları olan markaların, Instagram Story’si yönetmek ve yeni şeyler üretmek için, daha fazla zaman harcaması gerektiği anlamına geliyor.

 

       3. Influencer Etkileri 

Sosyal medya ile birlikte başlayan, “Influencer Marketing” dediğimiz, yani Youtube, Instagram ve Facebook üzerinden bizlerle iletişime geçen blogger ve fenomenlerin iletişimi doğrultusunda, kullanıcıların %90’u bu yöntemin başarılı bir iletişim olduğunu savunuyor. North Face, Hubspot ve Rolex gibi şirketler, potansiyel müşterileri ile bağlantı kurmak ve mevcut müşterileri ile etkileşimi artırmak için; bu iletişim stratejisini kullanan önemli markalar arasında. 2018 yılında ise; daha fazla markanın bu yolu izleyeceği tahmin edilmekte.

 

     4. Z Kuşağına Odaklanma

Goldman Sachs tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırmada, Z kuşağının, en değerli jenerasyon olduğu sonucuna varılmıştr. Günümüzde, en yaşlı Z jenerasyonlu 22 yaşında. İlerleyen dönemlerde ise, farklı ve faydalı bilgileri ile sosyal medyada da iş gücünü artıracakları tahmin ediliyor.

 

5. Markaların Messenger Kullanımı

2,5 milyardan fazla insan mesajlaşma platformlarının çoğunu global olarak kullanmaya devam ediyor.  Ancak markalar; iletişim önceliğini direkt olarak sosyal ağlarda gerçekleştirmeyi tercih ediyor. 2018 yılında ise, markaların mesajlaşma platformlarında tüketiciye ulaşmak için daha fazla zaman ve para yatırımlarında bulunmaları bekleniyor. Yapay zeka, chatbotlar, Messenger, WhatsApp ve Kik gibi mesajlaşma platformlarında, markaların kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunmalarını sağlayacak.

 

6. Canlı Yayın Kullanımının Artması 

Sosyal medya’da önemsenen bir diğer akım ise; canlı yayın uygulaması oldu. Bugün, büyük küçük tüm markalar, takipçilerin dikkatini çekmek için; canlı yayın akışını kullanıyor ve kullanmaya da devam edecek gibi görünüyor.

 

7. Twitter’ın Düşüşü 

Twitter, 2017’de takipçilerini önemli ölçüde kaybetti. Aslında, LinkedIn, Facebook ve Instagram’ın tamamından daha fazla sosyal medya takipçisi vardı. Bu nedenle; 2018’de, Twitter liderlik için, bu platformda farklı yollar izlemeyi deneyecektir.

 

 

8. Facebook Alanlarının Kullanımı

Facebook canlı video akışının yanı sıra; arkadaşlarınızın VR’a bağlanmasına izin vermek için tasarlanan Spaces adlı bir proje üzerinde de çalışıyor. Facebook’un sanal gerçeklik, donanım ve yazılım şirketi olan Oculus’a sahip olduğu göz önüne alındığında, sosyal medya devinin bu yeni teknolojiyi kullanacak bir platform geliştirmesi sürpriz olmaz.

 

 

Sonuç olarak baktığımızda, sosyal medyada kullanılan akımlar her geçen gün hedef kitle üzerindeki etkisini artırıyor. 2018 döneminde ise; kullanıcıları ve markaları etkileyecek bir dizi yeni sosyal medya akımı da geliyor gibi. Muhtemelen video akışı ve sanal gerçeklik ise; 2018’in ana akımı olacak. Hızla büyüyen sosyal medya trendleri ile, hepimizin hayatında bir takım değişiklikler olmaya devam edecek gibi 

 

Kaynak : https://blog.natro.com/2017de-sosyal-medyada-en-cok-ses-getiren-basliklar/